English (United Kingdom) Latvian Russian (CIS)

Izvēlnes

Sākumlapa Jaunumi Darbnīca „Etnobotānika – augi, vide, cilvēks” noslēgusies

Darbnīca „Etnobotānika – augi, vide, cilvēks” noslēgusies

Darbnīca „Etnobotānika – augi, vide, cilvēks” norisinājās no 16.06.2013 līdz 23.06.2013. Tajā piedalījās 20 dalībnieki no 13 valstīm – Bulgārijas, Horvātijas, Čehijas, Igaunijas, Somijas, Vācijas, Ungārijas, Īrijas, Lietuvas, Nīderlandes, Polijas, Portugāles un Rumānijas. Etnobotānika ir botānikas nozare, kas pēta augu un cilvēku attiecības.

Darbnīcas mērķis bija sniegt dalībniekiem jaunas zināšanas, lai labāk izprastu augu, vides un cilvēka attiecības. Darbnīcas laikā dalībnieki iepazina Latvijas dabu un augu valsti, devās mācību pārgājienos pļavās, purvos, kāpās. Savvaļas augu valsti dalībnieki iepazina praktiski, izstaigājot Cenu tīreļa taku un pētot savdabīgos augus, Laumu dabas parkā izzinot bišu dzīvi un medus iegūšanu, tā dziednieciskās īpašības, Rendas tējas dārzos un Jaunpils muzejā gatavojot un degustējot zāļu tējas, sīrupus un uzlējumus, dažkārt visai neierastus.

Nozares speciālisti dalībniekiem izskaidroja jautājumus par augu izmantošanu pārtikā, medicīnā, kosmētikā. Ar maizes mīcīšanu un cepšanu, dziedot savas tautas dziesmas, siera siešanu, ar zāļu vainagu pīšanu un saulgriežu tradīcijām dalībnieki iepazinās Pastariņa muzejā. Viņi apmeklēja šitaki sēņu audzētavu, degustēja ēdienus, mācījās veidot dažādas šokolādes figūras Pūres šokolādes muzejā.

Lai uzzinātu, kā no augiem iegūst krāsvielas un kā mēs katrs varam nokrāsot dziju vai audumu dabīgās, sev un videi draudzīgās krāsās, lielos katlos uz ugunskura tika krāsotas dzijas fices, izmantojot augu lapas, lakstus, mizu.

Dalībnieki apmeklēja arī Latvijas dabas muzeju, Nacionālo botānisko dārzu, tika organizēta ekskursija „Vecrīgas arhitektūra” gida pavadībā. Latvijas Universitātes Botānikas muzejā dalībnieki guva iemaņas dažādu herbāriju gatavošanā.

Katrs dalībnieks speciālista vadībā sev izgatavoja dabīgu mitrinošu dienas krēmu un ķermeņa skrubi, izmantojot ekoloģiskas izejvielas un sev īpaši piemeklētas augu eļļas.

Savās atsauksmēs dalībnieki atzīmē darbnīcas perfekto organizāciju, organizatoru atsaucību un iespēju paplašināt savu kontaktu loku.

Darbnīcas norise tika finansēta no ES Mūžizglītības GRUNDTVIG programmas.