English (United Kingdom) Latvian Russian (CIS)

Izvēlnes

Sākumlapa Jaunumi PROJEKTA "DZĪVĀ VĒSTURE" DALĪBNIEKI VIESOJAS LATVIJĀ

PROJEKTA "DZĪVĀ VĒSTURE" DALĪBNIEKI VIESOJAS LATVIJĀ

11.06.2015

Pirms 2 gadiem sapulcējās cilvēki, kuriem bija vienotas  intereses- viduslaiku vēsture, lai kopā dotos garā ceļojumā laikā un telpā. 2014. gada augustā ceļinieki nonāca krustcelēs, kas bagātas ar dažādu kultūru nospiedumiem – Eiropas kultūras galvaspilsētā  Rīgā un Latvijā.

Rīgas pilsēta  viduslaikos bija nozīmīgākais tirdzniecības centrs Austrumbaltijā.  Tāpēc 13.- 15.gadsimts pagājuši nemitīgos konfliktos par to, kas valdīs Rīgā, spriedīs tiesu, ievāks nodokļus un tirgosies. Vecrīgāir daudz šī laika liecību- ne tikai ēkas, bet pat ieliņu nosaukumi trāpīgi stāsta pardzīvi viduslaikos.

Livonijas periodā Latvijas materiālo un garīgo kultūru veidoja vietējo iedzīvotāju - latviešu kultūra un viduslaiku vācu kultūra.Ceļotāji salīdzināja šo kultūru liecības- ēkas, rekonstruētos tērpus, rotas, ieročus un sadzīves tradīcijas.

Laikmetu un kultūru vislabāk var iepazīt svētkos, dzīrēs un notikumos.  Tērvetes koka pilī ceļotāji piedalījās festivālā, iejūtoties dzelzs laikmeta cilvēku tērpos un sadzīvē, sacenšoties dažādos vingrinājumos, baudot mūziku, radīja rotas, tajās iekodējot tautas ētisko vēstījumu.

Krustneši Livoniju dēvēja par Svētās Marijas zemi. Ciemojoties Livonijā un Rīgas bīskapijā, viesiem ir jāizrāda gods Turaidas fogtam- novada pārvaldniekam. Lai to izdarītu, ceļotāji ģērbās atbilstoši izlozētajam statusam, mācījās sveicināt namatēvu un pasniegt tam dāvanas. Lai apstiprinātu viesošanos pie fogta, uz vaska plāksnītēm ar irbulīti un uz pergamenta ar spalvu rakstīja laikmetam atbilstošā stilā ciemošanās apliecinājumu.

Redzot blakus šīs atšķirīgās kultūras, bija iespēja diskutēt par to, kā krustnešu nestais vēstījums par Kristu ietekmē vietējo cilšu iedzīvotāju uztveri, un meditēt par šo tēmu, veidojot zīmējumus.