English (United Kingdom) Latvian Russian (CIS)

Izvēlnes

Sākumlapa Jaunumi

Jaunumi

Aicinām piedalīties seminārā !

14.08.2015

Aicinām sabiedriskās organizācijas, kas darbojas pieaugušo izglītības jomā, piedalīties seminārā „Mācām un mācāmies viduslaiku vēsturi”.

Seminārs notiks 2015.  gada 28. augustā, no plkst 10:00 līdz 14:00 viesnīcas PRIMO Hotel  semināru zālē, Rīgā, Nometņu ielā 62.

Seminārā uzklausīsiet projekta „Living History” dalībnieku ziņojumus par 2 gadu Grundtvig partnership projekta īstenošanu, veiktajiem mobilitātes braucieniem uz 5 partnervalstīm,  pieredzi, kas gūta sadarbībā ar Polijas, Rumānijas, Itālijas, Kipras un Turcijas partnerorganizācijām, kas darbojas pieaugušo izglītības jomā.

Semināra dalībniekiem būs iespēja apskatīt fotoizstādi.

PROJEKTA "DZĪVĀ VĒSTURE" DALĪBNIEKI VIESOJAS LATVIJĀ

11.06.2015

Pirms 2 gadiem sapulcējās cilvēki, kuriem bija vienotas  intereses- viduslaiku vēsture, lai kopā dotos garā ceļojumā laikā un telpā. 2014. gada augustā ceļinieki nonāca krustcelēs, kas bagātas ar dažādu kultūru nospiedumiem – Eiropas kultūras galvaspilsētā  Rīgā un Latvijā.

Rīgas pilsēta  viduslaikos bija nozīmīgākais tirdzniecības centrs Austrumbaltijā.  Tāpēc 13.- 15.gadsimts pagājuši nemitīgos konfliktos par to, kas valdīs Rīgā, spriedīs tiesu, ievāks nodokļus un tirgosies. Vecrīgāir daudz šī laika liecību- ne tikai ēkas, bet pat ieliņu nosaukumi trāpīgi stāsta pardzīvi viduslaikos.

Livonijas periodā Latvijas materiālo un garīgo kultūru veidoja vietējo iedzīvotāju - latviešu kultūra un viduslaiku vācu kultūra.Ceļotāji salīdzināja šo kultūru liecības- ēkas, rekonstruētos tērpus, rotas, ieročus un sadzīves tradīcijas.

Laikmetu un kultūru vislabāk var iepazīt svētkos, dzīrēs un notikumos.  Tērvetes koka pilī ceļotāji piedalījās festivālā, iejūtoties dzelzs laikmeta cilvēku tērpos un sadzīvē, sacenšoties dažādos vingrinājumos, baudot mūziku, radīja rotas, tajās iekodējot tautas ētisko vēstījumu.

Krustneši Livoniju dēvēja par Svētās Marijas zemi. Ciemojoties Livonijā un Rīgas bīskapijā, viesiem ir jāizrāda gods Turaidas fogtam- novada pārvaldniekam. Lai to izdarītu, ceļotāji ģērbās atbilstoši izlozētajam statusam, mācījās sveicināt namatēvu un pasniegt tam dāvanas. Lai apstiprinātu viesošanos pie fogta, uz vaska plāksnītēm ar irbulīti un uz pergamenta ar spalvu rakstīja laikmetam atbilstošā stilā ciemošanās apliecinājumu.

Redzot blakus šīs atšķirīgās kultūras, bija iespēja diskutēt par to, kā krustnešu nestais vēstījums par Kristu ietekmē vietējo cilšu iedzīvotāju uztveri, un meditēt par šo tēmu, veidojot zīmējumus.

Projekta "Dzīvā vēsture" aktivitātes

08.07.2014

Biedrība NVO "Ozols" izveidoja interesentu grupu, kurā darbojas gan pieaugušie, gan skolēni. Mūsu grupas dalībnieki pēta viduslaiku sadzīvi Latvijā: mājokļu iekārtošanu, ēšanas paradumus, rotājumus un lietišķo mākslu. Mēs apmeklējām ļoti daudz viduslaiku apskates objektus Latvijā, kurus var izmantot dzīvās vēstures metodei. Izveidojām īpašu objektu sarakstu tēmai „Viduslaiki Latvijā”: muzeji, vēsturiskās vietas, aktivitāšu centri, kultūras objekti.

Sievietes padziļināja zināšanas viduslaiku tērpu veidošanas. Jaunieši interesējās par bruņām un ieročiem, izveidoja rekvizītus teatralizēta uzveduma vajadzībām. Mācījāmies viduslaiku dziedājumus un sakārtojām metodisko materiālu - dziedājumu burtnīcu. Grupa iestudēja viduslaiku lugas fragmentus. Izrāde interesentiem tika parādīta 17.05.2014.

Popularizējot šo projektu,  „NVO”Ozols”” pārstāvji informēja Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes pasniedzējus par projektu „Living History”  un aicināja piedalīties aktivitātēs.

Pēc katras mobilitātes „NVO ”Ozols”” dalībnieki iepazīstināja ar iespaidiem un informāciju par tikšanos Turcijā, Itālijā, rādīja fotogrāfijas, stāstīja par viduslaiku ēkām un sadzīvi, dalījās ar redzētajām idejām keramikā un filcēšanā.

Šī gada 7.-11. augustā projekta "Dzīvā vēsture" partnerorganizāciju dalībnieki viesosies Latvijā un apgūs zināšanas par viduslaikiem Latvijā.

2015. gada rudenī ir plānots noslēguma seminārs ar citu biedrību pārstāvju piedalīšanos, kuram izveidosim un prezentēsim nelielu fotoizstādi par projektā iegūto.

Darbnīca „Etnobotānika – augi, vide, cilvēks” noslēgusies

Darbnīca „Etnobotānika – augi, vide, cilvēks” norisinājās no 16.06.2013 līdz 23.06.2013. Tajā piedalījās 20 dalībnieki no 13 valstīm – Bulgārijas, Horvātijas, Čehijas, Igaunijas, Somijas, Vācijas, Ungārijas, Īrijas, Lietuvas, Nīderlandes, Polijas, Portugāles un Rumānijas. Etnobotānika ir botānikas nozare, kas pēta augu un cilvēku attiecības.

Darbnīcas mērķis bija sniegt dalībniekiem jaunas zināšanas, lai labāk izprastu augu, vides un cilvēka attiecības. Darbnīcas laikā dalībnieki iepazina Latvijas dabu un augu valsti, devās mācību pārgājienos pļavās, purvos, kāpās. Savvaļas augu valsti dalībnieki iepazina praktiski, izstaigājot Cenu tīreļa taku un pētot savdabīgos augus, Laumu dabas parkā izzinot bišu dzīvi un medus iegūšanu, tā dziednieciskās īpašības, Rendas tējas dārzos un Jaunpils muzejā gatavojot un degustējot zāļu tējas, sīrupus un uzlējumus, dažkārt visai neierastus.

Nozares speciālisti dalībniekiem izskaidroja jautājumus par augu izmantošanu pārtikā, medicīnā, kosmētikā. Ar maizes mīcīšanu un cepšanu, dziedot savas tautas dziesmas, siera siešanu, ar zāļu vainagu pīšanu un saulgriežu tradīcijām dalībnieki iepazinās Pastariņa muzejā. Viņi apmeklēja šitaki sēņu audzētavu, degustēja ēdienus, mācījās veidot dažādas šokolādes figūras Pūres šokolādes muzejā.

Lai uzzinātu, kā no augiem iegūst krāsvielas un kā mēs katrs varam nokrāsot dziju vai audumu dabīgās, sev un videi draudzīgās krāsās, lielos katlos uz ugunskura tika krāsotas dzijas fices, izmantojot augu lapas, lakstus, mizu.

Dalībnieki apmeklēja arī Latvijas dabas muzeju, Nacionālo botānisko dārzu, tika organizēta ekskursija „Vecrīgas arhitektūra” gida pavadībā. Latvijas Universitātes Botānikas muzejā dalībnieki guva iemaņas dažādu herbāriju gatavošanā.

Katrs dalībnieks speciālista vadībā sev izgatavoja dabīgu mitrinošu dienas krēmu un ķermeņa skrubi, izmantojot ekoloģiskas izejvielas un sev īpaši piemeklētas augu eļļas.

Savās atsauksmēs dalībnieki atzīmē darbnīcas perfekto organizāciju, organizatoru atsaucību un iespēju paplašināt savu kontaktu loku.

Darbnīcas norise tika finansēta no ES Mūžizglītības GRUNDTVIG programmas.

Darbnīca "Etnobotānika"

Biedrība NVO "Ozols" ir uzsākusi Grundtvig programmas darbnīcas "Etnobotānika - augi, vide, cilvēks" īstenošanu. Darbnīca norisināsies Latvijā no 2013. gada 16. - 23. jūnijam. Detalizēta informācija dalībniekiem ir sniegta mājas lapas angļu valodas sadaļā.

Vairāk rakstu...